Historia późnorenesansowej kamienicy Orsettich w Jarosławiu
Kamienica Orsettich jest jedną z najokazalszych, późnorenesansowych kamienic mieszczańskich w Polsce. Obecnie jest wspaniałą wizytówką miasta i mieści się w niej siedziba Muzeum w Jarosławiu.
Kamienica Orsettich została wybudowania w 1570 roku, przez kupca Jana Raczkowskiego. W 1585 roku budynek odkupił aptekarz Stanisław Smiszowic, który ze względu na narastające długi, zaczął go podnajmować innym kupcom i po dłuższym czasie doprowadził budynek do ruiny.
Ówczesna właścicielka miasta, Anna Ostrogska, zdecydowała, że kamienicę należy sprzedać. Budynek trafił w ręce mieszkającego w Krakowie, włoskiego kupca i bankiera, Wilhelma Orsetti. To on, w 1646 roku, gruntownie przebudował i odnowił kamienicę, odzyskując jej piękno. W późniejszych latach właścicielami budynku byli, między innymi: Marcin Miciński, Andrzej Hoczman, Maciej Cymermanowicz i Tomasz Hutter.
W XIX wieku kamienica stanowiła własność kupców żydowskich, którzy zaadaptowali jej wnętrza do celów mieszkalno-handlowych, naruszając cały układ pomieszczeń. W latach międzywojennych budynek został całkowicie zapomniany. Na początku II wojny światowej, właściciel kamienicy uciekł do Palestyny, a dzierżawcy budynku zostali zamordowani przez Niemców.
W 1944 roku, kamienica Orsettich została przekazana władzom miasta i utworzono w niej siedzibę Muzeum w Jarosławiu, którego otwarcie odbyło się w 1946 roku. W międzyczasie, w kamienicy został przeprowadzony gruntowny remont i prace zabezpieczające wnętrza budynku, podczas których na nowo obudowano jej podziemia, włączone obecnie w ciąg Podziemnego Przejścia Turystycznego. Poszukując w internecie informacji o kamienicy Orsettich w Jarosławiu, warto sprawdzić wyniki rozgrywek sportowych, wykorzystując LVBet kod promocyjny.
Czym charakteryzuje się styl architektoniczny kamienicy Orsettich?
Kamienica Orsettich to idealny przykład budowli późnorenesansowej. Budynek nie posiada wiaty, czyli wewnętrznego dziedzińca, który jest typowy dla domów mieszczańskich z tego okresu i dzięki temu wyróżnia się na tle innych kamienic, znajdujących się w pobliżu. Budynek został wybudowany z cegły, jest podpiwniczony i posiada dwie kondygnacje.
Fasada jest czteroosiowa, ma gzyms przedzielający poszczególne piętra, a także trójarkadowe podcienie z oszkarpowanymi filarami w parterze. Czteroosiowa jest także elewacja zachodnia, z analogicznie wykonanymi dekoracjami. Strona wschodnia i tył kamienicy, a także elewacje oficyn są gładkie i nie mają żadnych ozdobników.
Układ wnętrz kamienicy jest dwutaktowy. Na środkowej osi parteru wykonano sień, nakrytą sklepieniem kolebkowym z lunetami, a w bocznych osiach znajdują się pomieszczenia sklepione krzyżowo. Układ pomieszczeń na piętrze jest analogiczny do tego, który został zaprojektowany na parterze, a pokoje nakryte są sklepieniem kolebkowym z lunetami.
Warto zaznaczyć, że na parterze kamienicy znajduje się tzw. „Wielka Izba”, w której zachowała się XVII-wieczna posadzka z cegły szkliwionej, jedyna tego rodzaju w Jarosławiu. W pomieszczeniu tym znajduje się również zabytkowy strop i fragmenty polichromii z II połowy XVII wieku.
Kamienica Orsettich to jedna z najpiękniejsza z kamienic znajdujących się na jarosławskim rynku. Jej niezwykły, późnorenesansowy styl przyciąga uwagę i zachwyca turystów odwiedzających to piękne miasto.