Jarosław – historia ukryta pod ziemią
Założone w 1031 roku, przez księcia kijowskiego, Jarosława Mądrego, miasto od jego imienia nazwane Jarosław, ma swoją niezwykle ciekawą historię, zachowaną nie tylko na powierzchni, ale również pod ziemią. Można ją poznać, decydując się na udział w zwiedzaniu podziemnych korytarzy tego miasta.
Leżący w województwie podkarpackim Jarosław, był dawniej miastem handlowym, w którym odbywały się liczne jarmarki, wymuszające konieczność składowania dużych ilości różnego rodzaju produktów, w bezpiecznym, najlepiej ciemnym i chłodnym miejscu. Rolę magazynów mogły świetnie spełniać podziemne korytarze, ciągnące się pod miastem.
Dzisiaj ta podziemna sieć labiryntów stanowi dziedzictwo kulturowe regionu i wyjątkowe miejsce, przyciągające zainteresowanie wielu turystów. Podziemia można zwiedzać, dzięki realizacji projektu unijnego, w efekcie, którego powstała specjalna podziemna trasa turystyczna. Ten nietypowy szlak związany jest z trzema kupieckimi kamienicami o zachwycającej architekturze, należącymi do rodów Orsettich, Attavantich i Gruszewiczów. Podróż w podziemiach urozmaicona jest oryginalnymi scenografiami, a także unikalnymi atrakcjami, które tworzone są z wykorzystaniem wielu urządzeń multimedialnych.
Zwiedzanie jarosławskich podziemi, to nie tylko podziwianie stałych ekspozycji, ale również możliwość doświadczania niesamowitych przeżyć. To unikalna na skalę światową rozrywka, połączona z możliwością pogłębiania wiedzy o historii Jarosławia. Poszukując w internecie informacji na temat tej wyjątkowej atrakcji turystycznej, warto zajrzeć do wyników rozgrywek piłkarskich, wykorzystując Lebull kod promocyjny.
Ekspozycje w podziemny labiryncie korytarzy w Jarosławiu
W podziemiach Jarosławia powstały sale ekspozycyjne, w których pokazana jest historia tego kupieckiego miasta. Można w nich podziwiać, między innymi, proces powstawania ceramiki, jaki wieki temu, miał miejsce na tym terenie. Specjalnie przygotowana scenografia przedstawia garncarza przy pracy i efekty jego działania rzemieślniczego.
Wielkim zainteresowaniem najmłodszych zwiedzających, cieszy się sala, w której zaaranżowano kuchnię mieszczańską, z XVII wieku. Wszystko wygląda w niej bardzo realnie i naturalnie. Nad ogniem, w kominku, kręci się pieczyste, którego proces pieczenia nadzoruje kucharka w tradycyjnym stroju z tamtego wieku.
Jarosław to również bogate tereny łowieckie, co ma odniesienie w zawartości kolejnej sali ekspozycyjnej, w której można obejrzeć różne rodzaje broni myśliwskiej i wypchane okazy dzikich zwierząt. Nie mogło zabraknąć również sławnych jarmarków jarosławskich, z ich bogactwem towarów.
Podziemia to także ukryte przez miliony lat skamieliny, resztki szkieletów stworzeń prehistorycznych, takich jak mamut, jeleń olbrzymi czy tur. W kolejnych pomieszczeniach można podziwiać świetnie zachowane eksponaty archeologiczne, odkryte na tych terenach. Z ich pomocną można dowiedzieć się, jak wyglądało codzienne życie mieszkańców Jarosławia, przed wiekami. W podziemiach znalazło się również miejsce na pokazanie współczesnego Jarosławia z pomocą urządzeń multimedialnych, co umożliwia dokonanie oceny zmian, jakie zaszły w tym mieście i wciąż zachodzą.
Podziemia Jarosławia zostały zagospodarowane w bardzo przemyślany sposób. Powstało w nich nietypowe muzeum, w którym można doświadczać zarówno przeszłości, jak i teraźniejszości, a nawet przyszłości tego niezwykłego miasta.